Obezite Cerrahisi Merkezi

HAKKIMIZDA

Obezite yanlış beslenme, genetik faktörler, hormonal bozukluklar ve en önemlisi yetersiz fiziksel aktiviteye bağlı olarak ortaya çıkan durumdur. Yılda yaklaşık 3,5 milyon insan sadece fazla kilolar ve obezite nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Obezite kavramı dünya genelinde bir ölçüm sistemiyle sınıflandırılmıştır.  Kısaca VKI (vücud kitle indeksi) olarak adlandırılır.

VKI 40 dan büyük hastalarda, VKI indeksi 35 den büyük olup Tip 2 diyabet, kontrolsüz hipertansiyon, uyku apne sendromu, metabolik sendrom gibi ek hastalıkları olanlarda bariatrik cerrahi uygulanmaktadır. Bariatrik cerrahi 18 – 65 yaş aralığında her kişiye uygulanabilir, bazı özel durumlarda yaş aralığı değişebilmektedir. Bu şartlar dışında en az 3 yıldır obezite hastası olmak, hormonal hastalığı olmamak, alkol ve ilaç bağımlılığı olmamak, anestezi ve ameliyat için yüksek riskli hasta olmamak sayılabilir.

Bezmialem üniversitesi bünyesinde bulunan Dragos Hastanesi’nde, obezite cerrahisi merkezi Bezmialem Üniversitesi deneyimiyle çalışmalarını sürdürmektedir. Bu merkezin hedefi hastalara doğru tanı ve tedaviyi en güvenilir şartlarda sağlamaktır. Obezite cerrahisinde ekip olmak çok önemli bir unsur. Bu ekipte deneyimli  Anestezist,  Diyetisyen ve Obezite Cerrahı bulunmaktadır. Hastaların tüm detaylarıyla değerlendirilmesi ve bunun sonucunda hastaya uygun cerrahinin saptanması bu ekibin sorumluluğundadır. Ayrıca işlem sonrası oluşabilecek komplikasyonlarda bu ekip tarafından yönetilerek hasta güvenliği en üst seviyeye çıkarılır. Buda günümüzde sıkça konu olan obezite cerrahisi sonrası sorunları ortadan kaldırmanın tek yoludur.

Obezite merkezimizde Sleeve gastrektomi (Tüp mide), Gastrik bypass, Balon uygulamaları gibi çeşitli metabolik ve kısıtlayıcı işlemler gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca revizyon cerrahisi olarak bilinen hastanın ilk cerrahisi sonrası kilo alımı nedeniyle yapılan cerrahilerde sıklıkla uygulanmaktadır.

Bu işlemler sonrasında hastaların belirli dönemlerde uzun süreli takipleri yine ekibimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu takiplerde amaç hastanın doğru beslenmesinin sağlanması, çeşitli tahlillerle karaciğer, böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi, diyabet ve tansiyon takipleri ile düzenli kilo takiplerinin ölçümüdür. Bunlar akademik kardomuz tarafından yakın takip edilerek yapılan cerrahinin sonuçları karşılaştırılmaktadır. Bu sonuçlara dayanarak en uygun hastaya en uygun cerrahi tedavi seçeneğini sunmak Bezmialem üniversitesi Dragos Hastanesi Obezite Cerrahisi Merkezinin en önemli farkıdır. Tüm hastalarımıza şifa ve mutlu bir ömür dileriz

Tedavi Yöntemlerimiz

Obezite Cerrahisi (Bariatrik Cerrahi)

Bariatrik cerrahi 15 – 65 yaş aralığında her kişiye uygulanabilir, bazı özel durumlarda yaş aralığı değişebilmektedir. Bunun dışında cerrahi işlem için aranan şartlar hormonal hastalığı olmamak, alkol ve ilaç bağımlılığı olmamak, anestezi ve ameliyat için yüksek riskli hasta olmamak sayılabilir.

Tüm cerrahi tedaviler için ameliyat hazırlığı; kan tahlilleri,  gerekli konsültasyonlar, ultrason, endoskoi ve akciğer grafisidir, bu hazırlık ortalama 3 gün sürmektedir.

 

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide Ameliyatı)

Günümüzde dünyada en çok uygulanan yöntemlerin başında sleeve gastrektomi (Tüp mide) ameliyatı gelmektedir. Sleeve gastrektomide midenin ortalama olarak %75 – 80 ‘i çıkarılmaktadır. Asıl amaç gıda alımının kısıtlanması olmakla beraber açlık hissini kontrol eden hormonlarında ameliyata bağlı olarak önemli derecede azaldığı görülmüştür.

Ayrıca diyabette belirgin düzelme, insülin ihtiyacında azalma, uyku apnesinde belirgin azalma ve hipertansiyonda kullanılan ilaç sayısında ciddi azalmalara neden olur. Hastaların tamamına yakını total kilolarının en az %35 – 40 ini 12 -15 ay içerisinde kalıcı olarak verir. Geri dönüşümsüz bir yöntem olmasına rağmen vitamin ve demir ilaçlarının uzun süre kullanılmasına gerek duyulmaz ve komplikasyon riski diğer bariatrik cerrahi yöntemlerine göre oldukça düşüktür.

 

Hasta ameliyat günü hastaneye yatışını takiben hazırlıkları tamamlanır ve ameliyata alınır. Ameliyat ortalama 45 – 60 dakika sürer ve hasta toplam 3- 4 saat içerisinde yatağına döner. 4. Saatte yürüyüşe başlayan hastalarımızın 6. Saatten sonra ciddi bir ağrı şikayeti duymamaktadır. Ameliyat sonrası 1. Günde su içebilen hastalar 2. Gün itibariyle gerekli testlerden geçerek sıvı alımına devam eder ve 3. Günde hastaneden ayrılışları gerçekleşir.

 

Gastrik Bypas

Gastrik Bypass diğer obezite cerrahi yöntemlerine göre nispeten daha eski bir ameliyat türüdür. Bu nedenle dünyada günümüze dek en fazla yapılmış obezite cerrahi yöntemi olarak sayılabilir.

İşlem iki aşamalı bir cerrahidir. Birinci aşamada küçük bir mide oluşturulur. Bunun için yemek borusu – mide bileşkesine yakın mide dokusu kullanılır. Yeni oluşturulan bu küçük mideye ince barsaklar belli bir mesafeden bağlanır.

Buradaki mekanizma tüp midede olduğu gibi hem kısıtlayıcıdır, hem de gıdalar onikiparmak barsağına dökülen safra ve pankreas enzimleri ile olması gereken yerden çok daha uzak ince barsak bölümlerinde karşılaşır. Böylece gıdaların parçalanması ve emilmesi zorlaşır ve buna bağlı emilimi bozucu bir mekanizma eklenmiş olur. Hasta kısaca az yer ve yediğinden az yararlanır. Burada mide barsak sistemi hormonlarındaki değişim tüp mideye oranla daha belirgin olur. Buna bağlı olarak da açlık hissi azalır, tokluk hissi artar ve kan şekeri daha düzgün seyreder.

Hasta total kilosunun %40-50’sini verebilir .Mide barsak sistemi hormonları daha belirgin etkiler. Nispeten geri dönüşümlü bir işlemdir. Dezavantajları ise uzun süre, belki ömür boyu ilaç kullanmak gerekebilir ve komplikasyon riskleri sleeve gastrektomiye oranla bir miktar daha yüksektir.

Hasta ameliyat günü hastaneye yatışını takiben hazırlıkları tamamlanır ve ameliyata alınır. Ameliyat ortalama 90 – 120 dakika sürer ve hasta toplam 5-6  saat içerisinde yatağına döner. 6 -8. Saatte yürüyüşe başlayan hastalarımızın, sonrasında ciddi bir ağrı şikayeti duymamaktadır. Ameliyat sonrası 1. Günde su içebilen hastalar 2. Ve 3. Gün itibariyle gerekli testlerden geçerek sıvı alımına devam eder ve 4. Günde hastaneden ayrılışları gerçekleşir.

 

Endoskopik Mide balonu

Mide Balonu uzun yıllardır obezite tedavisinde kullanılmaktadır. Tokluk hissi yaratır ve yer kaplayıcı olması nedeniyle, midede hacim küçültücü olarak görev yapmaktadır. Günümüzde halen en çok kullanılmakta olan mide içi araçtır.

Sıvı veya hava ile şişirilen tipleri vardır. Ayrıca hacmi ayarlanabilir ve mideye yerleştirilerek ciltten şişirilen tipleri geliştirilmiştir. Sıvı içerikli olanlar yaklaşık 400-800 ml şişirilebilir.

Mide balonu çeşitlerine göre mide de 6 – 12 ay kalabilir. Uzun süreli kalışlarda enfeksiyon, balonun sönmesi, korozyon gibi komplikasyonlar görülebilir. Birden fazla kez uygulanabilir.

Kısa ve orta dönem mide balonuna bağlı obezitedeki fazla kiloların kaybı oranları umut vericidir. Ancak uzun dönem sonuçları tartışılmaktadır. Mide balonu birincil obezite tedavisi için kullanıldığı gibi ayrıca süper obez hastalarda obezite cerrahisine bir ön hazırlık olarak da kullanılmaktadır. Hastalar verilen diyete uyum sağladığı sürece ortalama kilolarında %15 – 20 aralığında kilo kaybederler

​Hastalar işlem günü aç olarak hastaneye başvurur, gerekli konsültasyonları takiben balon mideye yerleştirilir. İşlem yaklaşık 15 dk sürer ve hasta işlemden 2 saat sonra hastaneden ayrılabilir.

 

Endoskopik Botoks

Endoskopi yöntemiyle mide kaslarının felç edilmesi yöntemidir. Bu yöntemle mideden gıdaların boşalma süresi uzar ve hastaların açlık hissi azalır. Uzun yıllardır İskandinav ülkelerinde uygulanmaktadır. Ortalama etkisi 6 aydır, bu etki işlem sonrası 2. Haftadan başlar ve artarak sürer. Hastalar verilen diyete uyum sağladığı sürece ortalama kilolarından %10 – 15  aralığında kilo kaybederler

Hastalar işlem günü aç olarak hastaneye başvurur, gerekli konsültasyonları takiben işlem gerçekleştirilir. İşlem yaklaşık 15 dk sürer ve hasta işlemden 2 saat sonra hastaneden ayrılabilir.

 

Beslenme ve Diyet

Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmekten ziyade; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.

Kişinin sağlıklı büyüme veya sağlığını koruma için ihtiyacı olan besin öğelerinin her birinden günlük ne kadar alması gerektiği belirlenmiştir ve bu öğelerin az veya çok alınmasında; herhangi birinden tamamen eksik beslenildiğinde, gelişim çağında büyüme ve gelişme; yetişkinlik döneminde ise sağlık bütünlüğü olumsuz yönde etkilenir. Tüm bunların yanında çeşitli hastalıkların tedavisinde, önlenmesinde ve bu hastalıklarda kişinin yaşam kalitesinin arttırılmasında doğru ve hastalık ile uyumlu beslenme büyük önem taşımaktadır.

Hastanemizin Beslenme ve Diyet Polikliniğinde kişinin gerekli tetkikleri yapıldıktan sonra; sosyal hayat ve yaşam stili göz önüne alınarak “kişiye özel beslenme tedavisi” hazırlanır.

Kişiye özel bir beslenme planında; sağlıklı beslenmeyi öğretme veya karşılaştığınız metabolik durumlar ile uyumlu beslenme eğitimi ile davranış değişikliği hedeflenir. Bunun için ilk muayene sırasında kişinin, yaşam stili, beslenme alışkanlıkları, besin seçimi hakkında bilgi edinilir. Ardından ayrıntılı vücut analizi ile yağ, kas, vücut suyu ve mevcut yağın bedene dağılımı tespit edildikten sonra yaş, boy, cinsiyet, beslenme alışkanlıkları, hayat tarzı, fiziksel aktivite, kan parametreleri doğrultusunda kişiye özgü beslenme planı hazırlanır ve düzenli takibi yapılır.

Beslenme ve Diyet polikliniğimizde hizmet alacağınız alanlar şöyledir:

·         Obeziteye güncel ve bilimsel yaklaşımlarla beslenme tedavisi, özel diyet programları

·         Aşırı zayıf bireyler için sağlıklı ve kalıcı kilo alma programları

·         Yeme bozukluklarında beslenme tedavisi

·         Diyabet (tip 1 ve tip 2) ve Gestasyonel diyabet (hamilelik Şekeri) ile uyumlu beslenme tedavisi ve eğitimi

·         Kalp-damar hastalıkları ve hipertansiyon ile uyumlu beslenme planı ve bu hastalıklarda beslenme eğitimi

·         Çeşitli metabolik veya hormonal bozukluklarda beslenme tedavisi ve eğitimi

·         Mide ve bağırsak-sindirim sistemi hastalıklarına özel beslenme programı

·         Çocukluk ve ergenlik döneminde sağlıklı beslenme programları,

·         Gebelik veya emzirme dönemi ile uyumlu beslenme planı

·         Saç teli analizi ile sağlıklı beslenme programı

 

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Dragos Hastanesi

Randevu ve İletişim

Telefon numarasını arayarak veya hastanenin internet sayfasını ziyaret ederek muayene için randevu alabilirsiniz. Sorularınız için de mail atabilirsiniz.

Telefon:

+90 (216) 251 65 65

http://bezmialemdragoshastanesi.com

E-mail:  drbilsel@gmail.com

Instagram

Facebook

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *